Tüp Bebek Tedavisini Kimler Yaptırır?

Modern tıbbın birçok gelişmeye ev sahipliği yapması birçok hastalık gibi kısırlığın da tedavi edilebilirliğini arttırmıştır. Tüp bebekle tedavi yöntemleri Kıbrıs’ta birçok çifti çocuk sahibi yaparken tüp bebek tedavisini kimler yaptırır sorusunun cevabı da değişti.

Birçok çift ileri yaşlardaki gebeliklerinde birden fazla çocuk istediği için tüp bebek tedavisini tercih etmiştir. Ancak genel olarak tüp bebek tedavisi, çocuk sahibi olmakta zorlanan çiftler için uygulanmaktadır.

  • Tüpleri alınan kadınlarda,
  • Nedeni bilinmeyen kısırlık vakalarında,
  • Sperm sorunlarında,
  • PCOS hastalarında,
  • Çikolata kisti olanlarda,
  • İmmünolojik kısırlık söz konusu olduğunda,
  • Yumurtlama ve aşılama tedavilerinden sonuç alınamadığında tüp bebek tercih edilir.

Yumurtalıkları alınmış olan kişilerde tüp bebek tedavisi uygulanmaz. Bu kişilerde yumurta nakli ile gebelik elde etmek mümkündür. Ancak bu durum ülkemizde yasal değildir.

Tüp Bebek Tedavisi Sonuç Vermezse Ne Olur?

Tüp bebek tedavisi sonuç vermezse erkek kısırlığı söz konusu olduğunda mikroenjeksiyon yöntemi ile gebelik oluşturulmaya çalışır. Gebelik oluşmazsa erkek kaynaklı olarak başka çözüm uygulanmaz.

Ancak spermlerde herhangi bir sorun söz konusu değilse, tüp bebek tedavisinden sonuç alınabilir. Tedavi sorasında doğal bir şekilde de hamile kalınabilir. Bu yüzden biyolojik bir kesinlik söz konusu değilse tedavinin olumlu ya da olumsuz sonuç vermesinden şüphe edilmemektedir.

Tüp Bebek Tedavisinde Hamilelik Süreci

Birçok kişi tüp bebek tedavisi sonucu hamile kalındığında gebelik sürecinin farklı işlediğini düşünür. Bu yüzden kafalarda birçok soru işareti bulunur.

Oysa tüp bebek ile sadece gebe kalma süreci farklı bir şekilde işler. Onun dışındaki gebelik takipleri ve süreç normal şekilde seyretmektedir. Bazı durumlarda çoğul gebelikler söz konusu olursa bu gebeliklerin takipleri özel bir ilgi gerekebilir. Çocuk ve anne sağlığını tehlikeye düşürecek bir durum söz konusu değilse, tüp bebekle elde edilen gebeliklerin takibi devam edecektir.

Tüp Bebek Tedavisinde Yaşın Önemi

Tüp bebek tedavisinde çiftlerin yaşları önemli bir faktördür. Yaş ilerledikçe gebelik elde etme şansı da düşer. Bu durumlarda sağlıklı bir yaşam sürdürme, sigara kullanma ve metabolik hastalıklar önemli bir gösterge olmaktadır.

Tüp bebek ile çocuk sahibi olan çiftlerin en büyük sorunlarından olan tedaviye yanıt vermeme de umutsuzluğa kapılmamak gereken bir süreçtir. Çünkü bu süreçte ihtiyaç duyulan tedavi koşullarının sağlanması için eksiksiz bir şekilde doktorun uyguladığı tedavi sorunsuz bir şekilde uygulanmalıdır.

Bütün koşulları sağlayan ve buna rağmen yanıt alamayan çiftler de bazen umutlarını kestikleri andan itibaren doğal yolla gebelik elde edebilmektedir. Bu yüzden gebelik için stresli olmamak oldukça önemlidir.

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek tedavisinde uygulama başına ücretlendirme yapılır ve kullanılan ilaçlar pahalıdır. Bu yüzden masraflı bir süreçtir. Sigorta da tüp bebek konusunda yardımcı olmaktadır ancak sınırlı bir şekilde ve özel şartlara bağlı olarak destek vermektedir.

Ülkemizde başarılı bir şekilde tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Tüp bebek tedavisinin başarılı bir şekilde yapılması için tedavi uygulanan merkezlerde birçok eğitimli hekim ve sağlıkçı hizmet vermektedir. Bu yüzden bir ekip işi olarak bakıldığında fiyatların yüksek olmasının sebebi de kolay bir şekilde anlaşılacaktır.

Referans Kaynaklar

Kıbrıs Tüp Bebek Fiyatları

Tüp Bebek Nedir ve Nasıl Yapılır?