Bir Psikolog İle Görüşülmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Ankara’da birçok insanın bildiğinin tam tersine psikologlar ile yapılan görüşmeler; ilaç, herhangi bir cerrahi alet yahut hastane eşyası kullanılmadan tamamen karşılıklı iletişime dayanan, dolayısı ile bazen çok uzun zamanlar alan, çoğu zaman da bir periyodik tabloya dayanan, zahmetli ve emeğe dayanan görüşmelerdir.

Psikolog Görüşmelerinde Amaç Kişileri Rahatlatmak Değildir

Yine birçok insan psikologlara giderken anlık sorunlarını anlatarak rahatlamayı amaç güder. Bir uzmana danışmak istiyorsanız Ankara’daki psikolog merkezleri web sitesini ziyaret ederek randevu alabilirsiniz. Ancak hiçbir psikoloğun amacı dert dinleyip kişiyi anlık ve günlük sıkıntılardan kurtarmak değildir. Eğer amacınız rahatlamak ise günlük aktivitelere katılıp sinema, tiyatro, konser, spor gibi etkinlikler ile rahatlayabilmeniz mümkündür.

Acil hekim yahut günlük krizlerden sizi kurtaracak çözüm ortağı olmayan psikologlar sizlere daha kalıcı çözümler aramaktadırlar. Bu ise onların işidir. Ve sizlerle beraber uzun süreli, sabır gerektiren konuşmalar gerçekleştirirler.

Özellikle boşanma süreci yahut bir vücut hastalığı sonrası sizlerde oluşan bunalmalar, sıkılmalar, hayata karşı devamlı negatif tutumlar siz istemediğiniz sürece psikoloğunuzun çözebileceği sorunlar değildir. Kendinizi bir psikolog koltuğuna bırakıp çözüm aramak sizleri daha da geriye itmekten başka bir işe yaramayacaktır.

depresyon belirtileri nelerdir

Psikologlar Sorunlarınızı Çözmeniz İçin Size Destek Olur; Sorunlarınızı Kendiniz Çözersiniz

Psikolog yardımları sorunlarınızı tamamen kendi kırmızı çizgilerinizden çıkarıp tamamen psikoloğunuzun üzerine yıkmanız sizlere yardımcı olmayacaktır ve çözüm yolu bulmanızı sağlamayacaktır. Psikologlar anlatmış olduğunuz sıkıntılarınızı almış oldukları eğitimin ışığında bilimsel bilgilerle ve bazı yöntemler ile çözmenizi sağlamaya çalışırlar. Yani sizlere biraz evvel de belirttiğimiz üzere bireysel eğitim, danışmanlık, terapi ve benzeri birçok yöntem ile destek sağlayarak yardımcı olurlar.

Bu süreç uzun da olsa kısa da olsa birkaç gün içerisinde kesin çözüm beklentisi ile danışan olarak psikologlara başvurmak sizlere yarar getirmeyecektir. Sorun çözümü genele vurularak konuşulacak olursa; sorunun köküne, geçmişten gelen karmaşasına, danışanda yarattığı izlere bakılarak yapılır. Ancak kesinlikle tekrar olarak belirtmek isteriz ki günlük çözümler getirmeyecektir. Köklü çözümler için psikologlara danışan olarak başvurunuz.

Danışmanlık Destek Ve Tedavi Süreci

Vücudunuzda hissettiğiniz her ağrı bir hastalık belirtisi demek değildir. Örneğin uzun süre bilgisayar başında vakit geçirmek bel, boyun ve göz ağrılarına yol açar. Aynı şekilde yaşamın içinden kendiniz ve yakınlarınız ile ilgili sorunlar sizlerde özellikle baş ağrılarına yol açabilir.

Psikologlar bu sorunlarınızı kökten çözüme ulaştırarak sizlere kalıcı danışmanlık hizmeti verirler. Size sorunun nereden kaynaklandığını kendi beyninizde bu sorunlar ile nasıl başa çıkılabileceğini, aynı zamanda hayatın akıp giderken onu nereden yakalayacağınız yolu gösterirler. Bu yolda yürüyüp yürümemek sizlerin elindedir. Bu danışmanlık hizmeti sizlerin sorunlarına çözüm olurken yine hayattan gelecek bir diğer soruna da farklı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlayacaktır. Unutmayın ki psikoloğa gitmek hasta olmak demek değildir. Sorunlar ile başa çıkabilmek için bir uzman görüşü almak demektir.