BIM (Yapı Bilgi Modellemesi) Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yapı Bilgi Modellemesi BIM, mühendisler, paydaşlar ve yükleniciler gibi işle ilgisi olan kişilerin arasında bilgi paylaşımı sağlayan bir sistemdir. Profesyonellerin daha güncel ve seri bir şekilde bilgi akışını paylaşmaları ve projeyi daha net görebilmeleri için bazı projelerde zorunlu olmaktadır.

BIM sistemi, projenin şartnameye uygun çalışmasını, paydaş ve yükleniciler arasında her zaman şeffaflık ilkesiyle çalışılmasını ifade eder. Bu yüzden her büyüklükte mühendislik firması olanların bu sistemi kullanması gerekir. Mimari tasarım ve proje işlerinin yer aldığı bu sistem bir tasarım programı değil, gelişmiş ve 3 boyutlu bir bilgi paylaşım sistemidir.

Sitem birçok tasarım programıyla uyum içinde kullanılır. Bu yüzden küçük ya da büyük fark etmeksizin tüm firmalar sistemi kullanabilmektedir.

BIM Sistemi Nasıl Çalışır?

İlk tasarım sürecinden projenin sonuna kadar kullanılabilen BIM sistemi, en iyi şekilde hizmet alabilmeniz için Archicad gibi mimarlık programlarıyla uyum içinde çalışmaktadır.

2000’li yıllardan beri İngiltere başta olmak üzere birçok ülkedeki projelerde zorunlu hale gelen BIM sisteminin kullanılması BIM 2 sistemine geçişi de kolaylaştırır. Sistem proje ekibinin kullanıcı adı ve şifresiyle giriş yaptığı bir program uygulamasıdır. Aynı zamanda mobil cihazlardan da kolay bir erişim sağlandığı için çok tercih edilir.

Her elemanın neyi görebileceğinin belirlendiği sistemde, kullanıcılar arasında mesajlaşma sistemleri ve bulut depolama alanları sayesinde her yerden projeye erişimin sağlanması mümkün oluyor.

Teknolojinin tüm imkanlarından yararlanmanızı sağlayan BIM avantajları nelerdir, nasıl kolaylık sağlar biraz daha yakından inceleyebiliriz.BIM Avantajları

En büyük  avantajı projede şeffaflık olan BIM sistemlerinin kullanılması için öncelikle programın alınması gerekiyor. Oluşturulan kullanıcılar her yerde sisteme erişim sağlıyor ve bu 3 boyutlu bilgi yönetim sistemine dahil olarak istedikleri her an bilgi yapı modellemesi sistemi hakkında güncel bilgilere ulaşabiliyorlar.

Sistemin avantajlarına gelecek olursak bunlara ek olarak;

 • Projedeki tüm birimlerin senkronize çalışmasını sağlar,
 • Maliyet hesaplama aşamasıda hata payını minimize eder,
 • İşlerin tekrarı ve zaman kaybını azaltır,
 • Projenin tüm detaylarını görünür kılar,
 • Oluşacak atıkları en aza indirir (Green Building),
 • Projenin bir bütün içinde işlemesini sağlar,
 • İşveren memnuniyetinin ve güveninin sağlanmasını mümkün kılar,
 • Kontrat yönetimini netleştirir,
 • Lojistik sisteminin en iyi şekilde planlanmasının sağlanması,
 • Uygulama aşamasında her kalemin zararının önceden öngörülebilir olması,
 • Dataların başka projeler için saklanmasını sağlar.

BIM Eğitimleri

BIM Yapı Modelleme Sistemi konusunda kusursuz bir çalışma yapmak için BIM eğitimleri düzenlenmektedir. Yöneticiler için, Yapı sektörü üreticileri için ya da raylı sistem projeleri için BIM eğitimi alarak sistemi daha basit bir şekilde kullanmak mümkün olur.

Nereden Başlamalısınız?

Yazılım yatırımı olarak bakmamak gereken konu, şirketlerin başarısızlığa neden olan girişimlerinden biri olabilir. Bu yüzden sistem alındıktan sonra uygulama aşamasına geçilmesi ve gerekirse eğitim alınarak her türlü projede bilgi yöntem sistemi olan BIM sisteminin kullanılması gerekir.

BIM sistemi kullanmak, şantiyeden tasarıma kadar her aşamada toplu bir zihniyet değişimine geçmektir. Bu yüzden şirketler için en iyi yol çalışanların bu konuda eğitim alması ve yönetim desteği ile birlikte tüm proje taraflarının katılımının sağlanması olacaktır.

Yani yazılımı alıp kenara koymak ya da belirli kişilerin kullanmasıyla idareten kullanmak birçok avantajdan mahrum kalmak anlamına gelecektir. Hızlı bir geri dönüşümü olan BIM sistemi, işlerin maliyetini, zamanını ve dağılımını en iyi şekilde yöneterek her taraf için yüklerin azalmasını sağlar.

Yani işleri uzatacak, hatalara neden olan bir sistem değil tam aksine bu riskleri ortadan kaldıran bir sistemdir.